سرخط خبرها
خانه / mohem / مجازات تبانی در فوتبال چیست؟/ به قلم علیرضا اسمعیل اوغلی خیاوی

مجازات تبانی در فوتبال چیست؟/ به قلم علیرضا اسمعیل اوغلی خیاوی

photo_2016-06-25_05-03-07ورزش مشکین -تبانی در رقم زدن نتایج فوتبال چه توسط بازیکنان، داوران یا مربیان همیشه در طول تاریخ عملی مذموم بوده و فدراسیون‌های کشورهای مختلف جریمه‌های مختلفی برای جلوگیری از رواج این کار در فوتبال در نظر می‌گیرند.

چند سالی که بحث تبانی در فوتبال امروزه نیز سر و صدای زیادی بر پا کرده و این روزها نیز شاهد برخی پلشتی‌ها هستیم.

برای ریشه‌کن کردن این اتفاق شوم می طلبد که مسئولان برخورد جدی داشته باشند تا بتوان راحت تر به آینده فوتبال پاک امیدوار بود.

نباید از این مسئله هم غافل شد که برخورد مناسب با این اتفاق چگونه است و چه جرایمی باید برای آن در نظر گرفت. در کشورهای مختلف بر اساس قوانینی که دارند با تبانی در فوتبال برخورد می‌کنند و حتی در بعضی کشورها جرایم قضایی نیز برای برخورد با تبانی در نظر می‌گیرند.
در کشور ما آیین نامه فدراسیون فوتبال در ماده‌ای به این مسئله پرداخته است. ماده ۴۱ آیین‌نامه کمیته انضباطی فداراسیون فوتبال به تبانی اختصاص دارد و معنای تبانی، طریقه احراز آن و همچنین روش برخورد با تبانی مشخص شده است.
54984_798
ماده ۴۱ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال:
تبانی به مفهوم این است که اشخاص، اعم از مدیران، مربیان، بازیکنان و سایر دست اندرکاران مسابقات توافق نمایند که با اقداماتی برخلاف اخلاق ورزشی و بازی جوانمردانه نتیجه مسابقه را تعیین نمایند که تشخیص موضوع برعهده کمیته انضباطی است.
در این مورد نظر نماینده اعزامی فدراسیون، ۳ نفر کارشناس متعهد(که حداقل دارای مدرک مربی‌گری A آسیا یا از مدیران ارشد و خوشنام و متعهد و خبره فوتبال باشند) استعلام خواهد شد. در صورت احراز، مرتکبین اعم از مباشرین، معاونین و شرکا به جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون تومان به همراه یک یا چند مورد از موارد زیر محکوم خواهند شد:
۱- محرومیت از شرکت در مسابقات و فعالیت‌های مرتبط با فوتبال تا ۲ سال برای سرپرست، مربی و مدیر باشگاه یا هر یک از عوامل تبانی
۲- حذف دو تیم از مسابقات
۳- سقوط به دسته پایین‌تر
۴- کسر امتیازات
۵- استرداد جوایز، مقام‌ها، نشان‌ها و مدال‌ها
* تبصره یک: شروع به تبانی و پیشنهاد آنچه منتهی به اصول نتیجه نشده باشد، موجب محرومیت پیشنهاد دهنده از شرکت در مسابقات تا یک سال و محکومیت به پرداخت جریمه نقدی تا ۵ میلیون تومان خواهد بود.
*تبصره ۲: در صورت حذف تیم یا دو تیم تبانی‌کننده از دور مسابقات یا سقوط به دسته پایین‌تر امتیازات و گل‌های زده و خورده تیم‌هایی که با این دو تیم همگروه بودند متناسب با زمان تبانی به شرح زیر است:
اگر تبانی در دور رفت باشد تمام امتیازات گل‌های زده و خورده صفر خواهد شد و اگر تبانی در دور برگشت باشد امتیازات گل‌های خورده دور رفت لحاظ، و دور برگشت لحاظ نمی‌شود.
علیرضا اسمعیل اوغلی خیاوی خبرنگار سایت ورزش مشکین

درباره ی ورزش مشکین

همچنین ببینید

photo_2017-02-05_03-09-00

مسابقه تنیس روی میز بمناسبت دهه مبارک فجر

مسابقه تنیس روی میز بمناسبت دهه مبارک فجر ورزش مشکین – به مناسبت ایام الله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *