سرخط خبرها
خانه / mohem / یادداشت مدیر مسئول/پایه های لرزان فوتبال پایه در مشکین شهر

یادداشت مدیر مسئول/پایه های لرزان فوتبال پایه در مشکین شهر

Picture_048[1]ورزش مشکین -هاشم افشار /  با توجه به این که بازیکنان تیم های پایه از سرمایه های فوتبال کشور می با شند و تربیت و توجه به آن ها که در سنین رشدو یادگیری هستند و منجر به رشد و توسعه تیم های بزرگسال و فوتبال کشور می شوند لزوم حمایت و توجه به آن ها نیاز حتمی است.اما با توجه به ضعف بارز مدیریتی تیم ها و عدم توجه به تیم های پایه رشد و توسعه فوتبال پایه به کندی پیش می رود .

 فوتبال یکی از ورزش هایی است که توجه به رده های سنی پایه در ارتقاء جایگاه آن می تواند تأثیر بسازیی داشته باشد. نگاه به فوتبال پایه و اهمیت دادن به آن قطعا در آینده این رشته می تواند نقش به سزایی ایفا کند. نکته ای که متأسفانه باید گفت طی سال های گذشته چندان توجهی به آن در فوتبال مشکین شهر نشده است و فوتبال پایه از نگاه و توجه مسؤولان  خواسته یا نا خواسته به دور مانده است.

لحاظ ساختاری فوتبال مشکین شهر از بسیاری از شهرهای دیگر استان  عقب مانده است  یکی از دلایل اصلی اینکه فوتبال شهر ما در حال حاضر دچار عقب ماندگی شده است کم توجهی یا بهتر بگوییم بی توجهی به بحث فوتبال پایه است.هرچند که همین ادامه حیات فعلی فوتبال شهرستان مدیون مربیان  فوتبالی است که از همه چیز گذشته اند و به فوتبال پایه کمک می کنند.

در مورد بحث استعداد یابی و روند آن در فوتبال مشکین شهر نمی توان گفت استعدادیابی در فوتبال ما وجود ندارد اما باید گفت اگر همین  مربیان دلسوز پایه کارشان را انجام ندهند در این مقوله نیز کاملا از چرخه خارج خواهیم شد. استعدادیابی وقتی نمود پیدا می کند که از کوچه و خیابان گرفته تا روستا و شهر همه جا زیر ذره بین کارشناسان استعدایابی قرار بگیرد و بهترین ها انتخاب شوند. هر گاه این اتفاق افتاد می شود گفت استعدادیابی درستی صورت گرفته است.

مسؤولان ما هر زمان که به فوتبال پایه و نتایج آن نیاز داشتند در سخنانشان ازافتخارات آن سخن به میان آوردند اما بعد از آن دیگر هیچ خبری از پایه های فوتبال نبوده است. نبود اسپانسر یکی از مهمترین مشکلات حوزه فوتبال پایه می باشد چون  نداشتن اسپانسر در حیطه فوتبال پایه باعث می شود تا قشر بزرگی از فوتبال دوستان و استعدادهای نابی که در قشر ضعیف جامعه هستند ناشناخته بمانند و نتوانند از عهده هزینه های حضور در کلاس ها و مدارس فوتبال را بربیایند که در صورت وجود حامی مالی می توان تمامی این استعداد های ناب را پرورش داد. ضمن اینکه مربیان پایه نیز که باید در این رده فعالیت کنند چون حقوق و در آمدی از این راه ندارند  ترجیح می دهند خانه نشین شوند!

DSCF0520

شاید خیلی ها به مربیان فوتبال پایه بگویند چرا با شرایطی که فوتبال پایه دارد رهایش نمی کنید؟ که البته موضوع قابل تأملی است اما این مربیان  به مانند باغبانی هستیم که نهالی را کاشته و به امید ثمر بخش شدنش در آینده هر چه از دستش بر آید انجام می دهد و نمی تواند نهالی را که کاشته به حال خودش رها کند. اگر مسئولین ورزش برای رشد فوتبال پایه هزینه کنند خیلی از مشکلات مالی بر طرف خواهد شد و کار برای مربیان و مدیران فوتبال پایه آسان تر خواهد شد.

در زمانی که تمام تیم های مطرح جهان بیشترین تمرکز خود را بر تیم های پایه و نونهالان و نوجوانان دارند متاسفانه در مشکین شهرمدارس فوتبال فصلی دایر می شود و دید بنگاهی و سود آوری به مدارس فوتبال دارند و سود آوری انگیزه ایست برای فعالیت در این بنگاه ها.ناهماهنگی بین سازمان ها و ارگان ها از جمله تربیت بدنی وآموزش و پرورش و سایر نهاد های دولتی و نیمه دولتی موجب گشته تا نا خود آگاه چرخش ناموزون گرانی پیش آید قیمت های بسیار بالای سالن ها و چمن ها در سطح شهر ها قیمت های گران وسایل کمک آموزشی تخصصی فوتبال و البسه مناسب باعث شده تا مدارس فوتبال برای حفظ تداوم و بقا خود مبلغی که زیاد و گران می باشد از هنر جویان اخذ نمایند که باعث می شود فوتبال پایه کور کورانه به جلو رود و کودکان با استعداد شهرستان ها و یا قشر کم درآمد با وجود داشتن استعدادفراوان از بین بروند.

هر چه توجه به فوتبال پایه بیشتر باشد نتایج آن را در آینده فوتبال خواهیم دید برای اینکه فوتبال پایه در کانون توجهات قرار بگیرد نیاز به این است که دیدگاه ها نسبت به فوتبال پایه عوض شود اگر به آینده فوتبال و جوانان علاقه مند به این رشته اهمیت می دهیم باید این دید عوض شود که در این راه باید از مسؤولان گرفته تا مطبوعات و رسانه در این امر مشارکت کنند.تا بلکه این حرکت باعث شود تا منابع مالی و اسپانسرها در این مقوله ورود پیدا کنند و در نهایت باعث تحول فوتبالمان شود.

فوتبال پایه ۲ بحث دارد یکی امکانات و دیگری فنی که ما در مورد اول مشکلات زیادی داریم اما در بحث فنی با توجه به وجود مربیان خوب و کارکشته چندان مشکلی نداریم. هرچند که این نکته را هم نباید فراموش کرد که بهترین و فنی ترین مربیان به نظر من باید در فوتبال پایه به خدمت گرفته شوند چرا که فندانسیون یک فوتبالیست در سنین پایه شکل می گیرد.

DSCF0522

همیشه توجه به فوتبال پایه و آموزش و پرورش بازیکن برای یک باشگاه سودمند بوده و از این طریق یک باشگاه فوتبال سالها می تواند  نان این پرورش بازیکن و بازیکن سازی خود را بخورد ، هم از لحاظ استفاده از بازیکن تحت آموزش خود و هم از لحاظ ترانسفر به باشگاه دیگر می تواند سودمند باشد و جلوی خیلی از هزینه های اضافی را بگیرد.این امر برای فوتبال مشکین شهر هم مستثنی نیست.کم نیستند جوانان با استعداد مشکین شهرکه یکی از استعداد های کشف نشده ی منطقه ی  هستند. برخی برای ادامه ی فوتبال و پیشرفت به شهرها و یا استانهای همجوار خود می روند و به دلیل مسافت طولانی بی خیال می شوند ، برخی به دلیل عدم حمایت خانواده این کار را می بوسندو کنار می گذارند و برخی به دلیل مشکلات مالی توان ادامه ی این کار را ندارند. اما اگر به این جوانان و فوتبال پایه توجه  شودو بصورت آکادمی و حرفه ای پرداخته شود نه تنها این استعداد ها هدر نمیرود بلکه این استعدادها در راه صحیح خود و زیر نظر مربیان حرفه ای پرورش خواهند یافت و مقاطع سنی و فوتبالی خود را طی خواهند کرد و سر آخریک دستمایه ای برای هم شهر و هم تیم خود خواهند بود.نونهالان و جوانان مشکین شهر حرف های زیادی برای گفتن دارند. پس این حق را از آنها دریغ نکنیم ، واقعا حیف  است نگاهمان را از آنها بدزدیم ، براستی می توانند نعمت ها و سرمایه های گرانقیمتی برایمان و شهرمان باشند .

درباره ی ورزش مشکین

همچنین ببینید

photo_2017-02-05_03-09-00

مسابقه تنیس روی میز بمناسبت دهه مبارک فجر

مسابقه تنیس روی میز بمناسبت دهه مبارک فجر ورزش مشکین – به مناسبت ایام الله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *