آب و فاضلاب خوزستان: کرونا در آب نیست

صادق حقیقی پور گفت: خطوط فاضلاب ثقلی است و در طرف مقابل شبکه آبرسانی شهر قرار دارد و به هیچ عنوان امکان ندارد تداخلی ایجاد شود. امروزه در شهر اهواز ۴۰۰ هزار انشعاب مجاز و نزدیک به ۵۰ هزار انشعاب غیرمجاز وجود دارد که یک رقم بسیار بالا است.

خبرگزاری برنا: صادق حقیقی پور گفت: خطوط فاضلاب ثقلی است و در طرف مقابل شبکه آبرسانی شهر قرار دارد و به هیچ عنوان امکان ندارد تداخلی ایجاد شود. امروزه در شهر اهواز ۴۰۰ هزار انشعاب مجاز و نزدیک به ۵۰ هزار انشعاب غیرمجاز وجود دارد که یک رقم بسیار بالا است.

در روز‌های گذشته محمد علوی، رئیس مرکز بهداشت خوزستان، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که «در بسیاری از مناطق استان خوزستان به‌ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستایی، فاضلاب به لوله‌های آب می‌زند و لوله‌ها در شبکه فاضلاب غرق آب شده‌اند. این موضوع باعث ترکیب آب و فاضلاب شده است و اینکه مردم آبی را بخورند که با مدفوع انسانی آغشته است در نتیجه قطعاً عوامل میکروبی، سلامت مردم را تهدید می‌کند.»

تکذیب تلاقی آب شرب و فاضلاب شهری از سوی مسئولین بهداشتی

صادق حقیقی‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، در این خصوص گفت: مسئولین بهداشت خوزستان وجود تلاقی آب شرب و فاضلاب را در مناطق شهری تکذیب و عنوان کردند که منظور آن‌ها برخی مناطق حاشیه‌ای بوده است.

او افزود: مطلوبیت میکروبی آب خوزستان به مراتب از نظر کیفی در سطح بالایی دارد و حتی مطلوبیت کلر باقی مانده آب خوزستان نیز ۲/۵ درصد از میانگین کشوری بالاتر است. کلر در هر آبی که وجود داشته باشد باکتری‌ها را از بین می‌برد پس قاعدتا ویروس‌ها نیز به واسطه کلر از بین می‌روند و کرونا نیز که یک ویروس است از این قضیه مستثنی نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا نظارت‌ها و پایش‌ها چندین برابر شده است، اما باید توجه کرد که در حاشیه شهر‌ها به واسطه انشعاب‌های غیرمجاز این اتفاق رقم خورده است. مناطقی که در آن‌ها خانواده‌های بی بضاعت زندگی می‌کنند و به علت مشکلات اقتصادی دست به چنین کاری می‌زنند.

انشعاب رایگان برای خانواده‌های کم بضاعت

این مقام مسئول در سازمان آب و فاضلاب در خصوص راه‌های مقابله با انشعابات غیرمجاز در حاشیه شهر‌ها گفت: افراد و خانواده‌هایی که از کمیته امداد و یا بهزیستی نامه بیاورند انشعاب آن‌ها به صورت رایگان وصل خواهد شد. در مورد سایر خانواده‌ها نیز در اطلاعیه‌ای عنوان کرده‌ایم که با هماهنگی شورای تامین با مبلغ ۵ هزار تومان برای آن‌ها پرونده تشکیل خواهیم داد و باقی مبلغ نیز به صورت قسطی و در بلندمدت از آن‌ها دریافت خواهد شد.

حقیقی‌پور در خصوص اهمیت مشارکت مردمی در بهبود این وضعیت عنوان کرد: اگر مردم در این عرصه همکاری نکنند قطعا برطرف کردن آن غیرممکن خواهد بود و این معضل در حاشیه شهر اهواز همچنان باقی خواهد ماند. مردم باید توجه داشته باشند که رسیدگی بهداشتی و نظارتی به مشترکین مجاز به صورت مداوم صورت می‌گیرد و مردم با این کار می‌توانند از خدمات بهتری بهره ببرند.

هیچ کنترلی بر انشعابات غیرمجاز نداریم

او افزود: ما هیچ کنترل و نظارتی بر انشعابات غیرمجاز نمی‌توانیم داشته باشیم، زیرا برخی از این مشترکین غیرمجاز انشعاب‌هایی به طول ۲۰۰ متر از طریق جوی آب ایجاد کرده‌اند که می‌تواند تبعات بهداشتی ناگواری داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در خصوص سایر معضلات آبرسانی در اهواز اذعان کرد: در شهر اهواز نزدیک به ۹۰ درصد مردم اقدام به پمپاژ مستقیم آب قبل از منابع تعبیه شده می‌کنند که در مواقع پیک مصرف منجر می‌شود آب گل آلود وارد این حوزه شود. این امر نیز به علت این است که سطح آب‌های زیرزمینی اهواز بالاست و در برخی مناطق حتی بالاتر از لوله‌های آبرسانی می‌رسد و این همان مقوله‌ای است که در فضای مجازی تحت عنوان گل آلود بودن آب خوزستان مطرح می‌شود.

تداخلی بین خطوط آب و فاضلاب وجود ندارد

حقیقی‌پور گفت: خطوط فاضلاب ثقلی است و در طرف مقابل شبکه آبرسانی شهر قرار دارد و به هیچ عنوان امکان ندارد تداخلی ایجاد شود. امروزه در شهر اهواز ۴۰۰ هزار انشعاب مجاز و نزدیک به ۵۰ هزاز انشعاب غیرمجاز وجود دارد که یک رقم بسیار بالا است.

این مقام مسئول در سازمان آب و فاضلاب تاکید کرد: امروزه ۱۰۰ درصد مناطق شهری استان خوزستان از آب شرب سالم بهره‌مند هستند و در مناطق روستایی نیز ۸۱ درصد مردم از آب شرب سالم برخوردار هستند. آنچه که به عنوان آب غیرسالم و غیربهداشتی مطرح می‌شود همان انشعابات غیرمجاز است.

یکم شهریور آب به غیزانیه می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در خصوص موضوع آبرسانی به غیزانیه گفت: فاز اول پروژه آبرسانی به غیزانیه به طول ۲۴ کیلومتر از شیبان تا سفیره به بهره‌برداری رسید و در این خط از لوله‌های ۶۰۰ میلی متر استفاده شد. فاز دوم نیز به طول ۲۸ کیلومتر در دستور کار قرار دارد و ۱۸ کیلومتر آن تا این لحظه تکمیل شده است. روز اول شهریورماه نیز این طرح به صورت کامل به بهره برداری می‌رسد.

او در پایان اظهار کرد: فاز سوم این طرح برای آبرسانی به دهلاویه نیز امروز کلنگ‌زنی خواهد شد که این طرح با همت بنیاد مستضعفان و با پیمانکاری قرارگاه خاتم انجام می‌شود.