شهاب سنگی که پس از ۷۰۰هزار سال برمی‌گردد

قرار است یک شهاب سنگ کوچک که ۶۰۰ تا۷۰۰ هزار سال قبل به زمین رسیده در ماموریتی جدید به سیاره مریخ باز گردد.

خبرگزاری مهر: یک شهاب سنگ کوچک که از سطح مریخ جدا شده و حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار سال قبل به زمین رسید، اکنون قرار است دوباره به سیاره مریخ باز گردد.

این بخشی از ماموریتی است که بلندپروازانه ترین برنامه فضایی از زمان عملیات آپولو تا کنون قلمداد می‌شود.

این شهاب سنگ که به اندازه یک سکه ۱۰ پنسی است به نام SAU۰۰۸ مشهور است و در سال ۱۹۹۹ میلادی در عمان کشف شد. اما از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون در موزه تاریخ طبیعی لندن نگهداری می‌شود.

این نخستین باری است که موزه تاریخ طبیعی لندن یکی از نمونه شهاب سنگ‌هایش را به فضا بر می گدراند.

نخستین مرحله از پروژه بازگشت نمونه مریخ در ۳۰ جولای (۹ مرداد) انجام می‌شود. عملیات بازگرداندن شهاب سنگ مذکور به مریخ بخشی از برنامه بلند مدت اکتشاف رباتیک ناسا در مریخ است. هدف اصلی این طرح جستجو برای نشانه‌های حیات باستانی در مریخ و جمع آوری و ارسال نمونه سنگ‌ها به زمین است.

محققان برای انجام موفقیت آمیز این ماموریت، دو شهاب سنگ را همراه کاوشگر استقامت (Perseverance)به فضا می‌فرستند که یکی از آنها SAU۰۰۸ است. پیش بینی می‌شود این کاوشگر در فوریه ۲۰۲۱ میلادی در دهانه جزرو در مریخ فرود می‌آید.

این کاوشگر پس از فرود روی سیاره با استفاده از لیزری قدرتمند، دوربین و طیف سنج ساختار سنگ‌های سیاره و ترکیبات آنها را شناسایی می‌کند.

در این میان از شهاب سنگ SAU۰۰۸ برای کالیبره کردن طیف سنج موجود در کاوشگر استفاده می‌شود تا به این ترتیب دقت و صحت دستگاه قبل از بررسی نمونه‌ها تضمین شود.

پروفسور کارولین اسمیت از موزه تاریخ طبیعی لندن می‌گوید: هنگامیکه ابزارهای کاوشگر روشن می‌شوند و قبل از استفاده و آغاز تحقیقات، باید آنها را به وسیله موادی که مشابه ماده ناشناخته و مورد تحقیق هستند، کالیبره کرد.

محققان اطمینان دارند این سنگ کوچک که به مریخ می‌رود، متعلق به همین سیاره است. اسمیت در این باره می‌افزاید: ترکیبات حباب‌های کوچک گازی که درون شهاب سنگ وجود دارند، با اتمسفر مریخ یکسان است. بنابراین ما مطمئن هستیم این سنگ به مریخ تعلق دارد.

به گفته اسمیت این سنگ کوچک به دقت انتخاب شده زیرا ترکیبات شیمیایی مواد آن مشابه سنگ‌های مریخ است و علاوه بر آن سخت است. برخی از سنگ‌های مریخ بسیار شکننده هستند. اما این سنگ ترکیبات محکمی دارد.